Riaditeľka školy - od 1.1.2014

PaedDr. Jana Brigantová
Tel.: 042/426 12 86
e-mail:
6zs@povazska-bystrica.sk


Domov Žiakom Slovenský jazyk Diktáty - Vybrané slová
sponzorom

Prečítajte si

Veľké písmená
Mená a priezviská (Jožko Mrkvička, Dunčo, Rysuľa)

Privlastňovacie prídavné mená (prípony -ov, -in), ktoré sú odvodené od vlastných mien (Štúrov pravopis, Lenkina kamarátka, Američanova mentalita, Dunčova búda)

Pomenovania príslušníkov národov (Rus, Slovan, Róm, Indián, Eskimák)

Pomenovania obyvateľov (Slovák, Stredoeurópan, Záhorák, Šarišan, Bratislavčan, Nitrianka, Piešťanec)

veľké písmená - ako písaťPrívlastky v menách historických osobností a na znak úcty (Peter Veľký, Ivan Hrozný, Konštantín Filozof, Panna Orleánska, Duch Svätý, Svätý Otec)

Mená a názvy ulíc, námestí, mostov, zemepisných a astronomických útvarov; inštitúcií a organizácií; novín, časopisov, dokumentov; sviatkov atď. (Ulica osloboditeľov, Staromestské námestie, Most SNP, Čertov vrch, Biskajský záliv, Mariánska priekopa, Krabia hmlovina, Základná škola s materskou školou v Belej, Slovenské pohľady, Deklarácia práv dieťaťa, Hájnikova žena, Veľká noc...)

Oslovenia zámenami v listoch, telegramoch, blahoželaniach a iných písomných prejavoch (ak oslovujeme konkrétne osoby), (blahoželám Ti... prajeme Vám...)

Diktáty - Vybrané slová

Súhrnné diktáty z vybraných a iných slov

šestka - diktáty

Na veži odbili dve hodiny. Udatní rytieri dobyli hrad. Na mape sme určili miesto nášho pobytu. Dobre by bývalo na výlete, nebyť komárov. Hrali sme sa na zbojníkov, no nikoho sme neozbíjali. Chlapci palicami obíjali orechy. Motýľ sa dobýval na svet cez zúžený zámotok. Dažďové kvapky začali prebíjať tvrdý snehový pancier. Vlnobitie sa zmenšovalo, vietor ustával. Roboty obyčajne nebývalo veľa. Zabil dve muchy jednou ranou. Nabíjal si mobil, lebo mal vybitú batériu.

Zbystril svoju pozornosť. Hodiny odbili piatu. My všetci chceme byť víťazmi. Včera som videl štyri motýle a roj včiel. Zmizík si odložil osobitne do perečníka. Obidvaja chlapci zmizli, keď sklá zarinčali. Zistili, že z boku vyskočili tri tigre a dva rysy. Duby i buky využívame v priemysle. Živili sa bylinami a sladkou šťavou z kvetov. Omyly a chyby boli vylúčené.

Z hory sa ozýval ryk zvieraťa. Kytičky zvädli. Deväť lyžíc viselo z poličky. Rybičky sa mihali pod hladinou. Statoční cínoví vojačikovia bývali v škatuli. Podaj mi päť lyžíc! Mladý
Bodrík i starý Dunčo pobehovali s vyplazenými jazykmi. Lýtko si prikryl čistým obväzom. S prázdnou fľašou vykročil k bystrine.

Navštívili sme Banskú Bystricu, Bytču, ba zaskočili sme i do Žiliny. Praľudia bývali v jaskyniach. Po blýskavici sa auto opäť zaligotalo. Šofér pyšne zakýval spoza volantu. Polož ten bicykel! Chyť motyku a pomáhaj! Ulicou sa šinulo pätnásť tankov a deväť vojakov.
Šofér pyšne zakýval spoza volantu.   Ulicou sa šinulo pätnásť tankov a deväť vojakov. Turisti vystúpili na skalu. Pichol ma ostrý šípový krík.
Chytili sme rýle do ruky.

Kobyla vyryla kopytom plytkú jamku. Vyleteli vyššie a prudký víchor im uchytil čiapky. Hodiny bili polnoc. Rozmýšľal ako sa stať víťazom. Kameň sa mi vyšmykol z ruky. Brzdy na rušňoch zapískali. Jano si pomaly zvykal nato, že je sirota. Pytliaci skryli korisť v kríkoch a rýchlo odišli. Rozbili štyri sochy. Sypký sneh im šľahal do očí.

My sme jedli rizoto veľkou lyžicou. Vypili čaj a opäť svieži skočili na lyže. Sito visí na klinci. Milan v obývačke rysoval. Byt sa hemžil hmyzom. V sýpkach obilia vyčíňali sysle. Zistili omyl počítača. Urobili štyri chyby, ale písali ďalej. Koryto Váhu dolu k Dunaju rozšírili. V Bystrici je Hron ešte plytký. V zime sýkorky spievali milými hláskami. Silný oráč ani okom nemihol, keď syn sivú kobylu udrel dlhým bičiskom. Vyskočila tak vysoko, že sa jej pod kopytami zaiskrilo.

Milka si výborne oddýchla, preto mala čistú myseľ. Bývali v Korytnici. Do sýpky prisypali ďalšie tony obilia. Chytrý Richard sa obrovi vyšmykol. Z dlhého bydla mu spadol uzlík s buchtami. Obidve deti sa ocitli na vysočine. Ohyzdná striga ich už vítala s vidlami v ruke. Bystrého Janka ukryla osobitne do chlievika. My sa radi umývame mydlom. Na konci výletu sme si zavýskali.

Podaj mi tričko! V jazierku chytá vydra rybičky. Strýca zvolili do turistického výboru. Majster niečo zakričal a rýpadlo sa vrylo do zeme. Princ vytiahol dýku. Vlčica zdvihla za násypom pysk a zavyla. Kto sa neumýva, ufúľaný býva. Vyšiel z pivnice a silno zapískal. Jano sa skryl na farskej višni. Zmija zasyčala a vystrčila dlhý tenký jazyk.

Líška zacítila korisť. Vybehla z kríčka, aby sa nasýtila. Pod brezami a osikami vyrastali maličké hríbiky. Hviezdoslav je náš najväčší básnik. Motýľ a muchy vyliezajú z puklín kôry. Baníci dobývajú uhlie. Obidva hrady Turci dobyli. Na vyučovaní zíval. Nábytok vyviezli až na ôsme poschodie. Holič vytiahol britvu.

Myšičky pyšne pokývali svojimi chvostíkmi. Zbojníci vystrelili. Domov prichádza obyčajne medzi piatou a šiestou. Minuli všetko obilie. Ryžu jedli z misky. Pri pitve našli v rybe prsteň. Šidlo sa zapichlo veľmi hlboko. Zahryzli sa do mäkkej ryby. Vo fabrike sa po rannej siréne zahryzli do práce. Chýr o silákovi Lomidrevovi sa šíril po kraji.

Viacerí pytliaci sa pýšili korisťami vysokej zvere. Zamýšľal, že pripraví štyri pasce na myši. Prudko mykol plecami. Pri rybníku včera poletovali včely, osy a rôzny iný hmyz. Vybíjaný opasok visí na klinci pri site. Býk mal v pysku ďatelinu, pýr a iné byliny. Vo vyčistenom umývadle boli dve misky. Vyžmýkané prádlo viselo na žinke.

Koláč si rýchlo zapil mliekom. Špinavé mydliny vyliali na dvor. Prvý rušeň bol ozdobený kvetmi a pomaly ťahal vozne s ľuďmi. Vlak vyzeral ako had s okáľmi vpredu. Zozadu bolo vidieť iba dva nárazníky. Šupiny z rýb vyhodili do lykového koša. Ostražitá stará hus začala sipieť. Dievčatko si pritislo mačiatko k líčku. Devätnásť litrov šťavy vyložili nahor. My sme jedli tekvicový prívarok lyžicami. Nadpis vytlačili hrubými písmenami.

Malý Vilko vykríkol do víchrice a spadol do sypkého záveja. Vynes na pole strýkovi syr. Víťazi si vydýchli. O chvíľu uvideli sivý venček, ktorý uvila Silvia. Víno vyliali cez sito. Výr visel zranený na vysokom konári. Síra v ohni zasyčala. Zaznela siréna a robotníci sa išli dosýta najesť. Môj synček býva na sídlisku. Na Sitne rastú aj osiky. Pes zavyl od bolesti.

Vavrínový veniec visí víťazovi na krku. Vrtuľník vyletel do veľkej výšky. Husi zasipeli a pomaly sa približovali. Syn má pekný byt na sídlisku. Zavili ich do deky, bola zima a silný mráz. Chlapi i ženy dojedli a začali sa opäť brodiť sypkým závejom. Partizáni si vyčistili pušky. Pripravovali sa na nebezpečný boj. Veliteľ zapískal.

My chceme byť pilotmi. Zbytky mäsa obhrýzali psi. Mal v úmysle zísť až dolu. Blížila sa blýskavica. Chodníčky vysychali. O princovi nebolo ani chýru, ani slychu. Mohli ste tam byť aj vy. Odtiaľ vidno krajinu z veľkej výšky. Zbili ho do krvi. Bubeník bil paličkami do bubna. Voda sa zvírila. Pozývali ich na hostinu.

Liečivé bylinky sa vysypali do trávy. Večery trávili s gitarami pri ohni. Po chutnej večeri sme sledovali televízny program. Pred vysileným rytierom sa objavil veličizný vrch. Nasýtili sa syrom, bryndzou, čerstvým chlebíkom. Sychravé počasie, dážď i snehová víchrica poškodili škridľovú strechu. Prezývali ju Majka Tárajka. Cyril nie je cudzí človek. Psík spí pri peci.

Šteňa sa rozštekalo. Mlynári sa pobili. V sychravom počasí sa myš rýchlo šmykla pod koryto. Sysle obyčajne pytliačili na obilí a to sa pomaly míňalo. Ryšavý rytier sa ligotal vo vyblýskanej zbroji, akoby bol celý z rýdzeho zlata.

Zbili ich palicami. My všetci chceme byť dobrí. Obyvatelia jaskyne sa živili bylinami, lovom. Obilie už dozrelo. Dobytok sa tlačil do kútov, keď bil kobylu. Vtáčiky si stavali príbytky. S presýteným žalúdkom sa obyčajne zle spí. Žili v blahobyte. Ostrý šíp sa mu zapichol do lýtka. Do svojich bytov nakúpili drahý nábytok. Rypáčiky zaryli hlboko do pôdy.

Rím (mesto), rýmy (vo verši), trýzniť, zákryt, rýdzik, rypák, korytnačka, rytec, pokryť, iskriť, krytina, ohryzok, rýľ, nabrýzgať, rytier, rysovať, Korytničan, nahrýzať, rybacina, rys, syslí chvost, vysychať, osýpky, sirota, Sidorovo, siláž, piliny, pirohy, pitvor, piskor, pyrit, kryha, krivda, ryha, blyšťať sa, synovec, pisk (zvuk), hvizd, lysina, ligot, list.

čítaj a potom píš

Komentárov  

 
-6 #71 betka 2014-03-23 10:12
som rada že mám si kde predcvičiť diktáty
;-)
Citovať
 
 
-5 #70 dodik 2014-03-09 16:30
super stranka som 4.rokcnik a treba mi diktat kazdy pondelok
:-)
Citovať
 
 
-5 #69 olina 2014-03-06 13:47
tato :D :D je suprova pomohla mi aj ked mi dala pani ucitelka napisat na du 1 diktat podpisani rodicom tak mi velmi velmi pomohla .ale aj tak bez stoho dostanem z diktatu 1,2.. :lol: :D
Citovať
 
 
+7 #68 denisa 2014-02-18 09:09
dakujem bože za tuto stranku a ešte dnes, lebo musím mať 2 diktaty
Citovať
 
 
+7 #67 denisa 2014-02-18 09:07
dakujem bože za tuto stranku hlavne dnes, lebo musím mat 2 diktaty
Citovať
 
 
-4 #66 Martinéz 2014-02-16 14:06
Super,len je ich málo. A nie všetkým učiteľkám nevadí že vety vôbec so sebou nesúvisia.
Citovať
 
 
+7 #65 GameMaster 2014-01-09 17:33
Haha dakujem velmi pekne tuto stranku som hladal bo do skoly mam mat 2 diktaty a nmusim namahat svoju hlavu s tim hladat nejaky tu je vsetko pre SJ ked daco potrebujete :D :D
Citovať
 
 
0 #64 laura 2013-12-15 11:33
som rada ze tato stranka exzistuje lebo kazdy tyzden mame doniest do skoly 2 diktaty milujem tuto stranku
Citovať
 
 
-5 #63 erika 2013-12-05 17:13
som rada ze je tato stranka ..bez tejto stranky bi som bola stratene .. lebo mame doniest do skoly v piatok 2 diktati :D ..a nevedela by som urcite ani 1 diktat vymislet :D :-)
Citovať
 
 
-4 #62 sofi123 2013-11-28 17:24
velmi sa mi paciatito diktaty :lol:
Citovať
 

Pridať komentár

Neregistrovaní užívatelia môžu pridávať komentáre, publikované budú až po schválení administrátorom.
Registrovaní užívatelia môžu pridávať a upravovať komentáre, bez možnosti ich zmazania. Publikovanie je okamžité.

Komentáre používajúce vulgarizmy nebudú publikované.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Máme online 13 hostí 

Hľadaj